TNP są bardzo często bagatelizowane, zarówno przez samych pacjentów, jak i lekarzy.
Alicja Morze
Prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i ich Przyjaciół
TNP to rzadka postać nadciśnienia płucnego – zespół objawów klinicznych spowodowanych wzrostem ciśnienia w krążeniu płucnym, czyli w obiegu krwi pomiędzy prawą komorą, płucami a lewym przedsionkiem serca. W ogromnym uproszczeniu TNP polega na zarastaniu tysięcy drobnych, mających niekiedy pół milimetra średnicy, tętniczek doprowadzających krew do pęcherzyków płucnych. Prawa komora serca coraz gorzej radzi sobie z przepompowywaniem krwi do płuc. W konsekwencji następuje wzrost oporu (ciśnienia) przepływającej przez płuca krwi i postępująca niewydolność prawej komory serca. TNP to poważna choroba, podstępna i groźna, która bez leczenia zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.
Niespecyficzne objawy TNP Symptomy
TNP są bardzo często bagatelizowane, zarówno przez samych pacjentów, jak i lekarzy, ponieważ niejednokrotnie są takie same, jak w przebiegu innych chorób, znacznie bardziej rozpowszechnionych. Męczliwość w pokonywaniu schodów, kłopoty w noszeniu siatek z zakupami, mozolne wykonywanie nawet najprostszych czynności domowych, zawroty głowy, suchy kaszel… Przecież każdy z nas miewa gorsze dni. Zawsze się znajdzie powód, by wytłumaczyć sobie słabszą wydolność – przepracowanie, brak snu, otyłość. Ale sytuacja nie ulega poprawie. Z każdym tygodniem i miesiącem jest coraz gorzej. Pojawiają się obrzęki nóg, zasinienie ust, krwioplucie, kołatanie serca, zasłabnięcia. Nie należy lekceważyć nawet łagodnych objawów: uczucia zmęczenia, znużenia, apatii, duszności. W przypadku TNP nie można niestety mówić o zapobieganiu chorobie, dlatego tak ważne jest wczesne jej wykrycie i szybkie wdrożenie odpowiedniej terapii, bo blisko połowa nieleczonych pacjentów cierpiących na nadciśnienie płucne, umiera w ciągu dwóch lat!
Podstawowa diagnostyka TNP
Nadciśnienie płucne można podejrzewać na podstawie badania echokardiograficznego (tzw. echa serca). Aby jednak potwierdzić diagnozę, niezbędne jest wykonanie cewnikowania prawostronnego serca. Cewnik pozwala na dokładny pomiar ciśnień w prawym przedsionku i prawej komorze serca, a także w tętnicy płucnej.
Gdzie się leczyć?
W Polsce aktualnie istnieją 23 ośrodki dla dorosłych i 9 dla dzieci, w których chorzy leczeni są w ramach Programu Lekowego NFZ. Niestety, obecny program lekowy nie pozwala na odpowiednie łączenie dostępnych w kraju leków w terapii dwulekowej (o doborze których decydowaliby lekarze specjaliści). Idealnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie terapii trójlekowej (tak jak jest w niektórych krajach Europy i na świecie) z możliwością łączenia wszystkich dostępnych w Polsce leków.
Polskie Stowarzyszenie Osób z Nadciśnieniem Płucnym i ich Przyjaciół
To jedyna w Polsce organizacja skupiająca chorych i ich bliskich. Głównymi zadaniami Stowarzyszenia jest integracja chorych, organizowanie i udzielanie pomocy członkom Stowarzyszenia w rozwiązywaniu ich problemów życiowych oraz podnoszenie wiedzy o nadciśnieniu płucnym, m.in. poprzez aranżowanie i prowadzenie działań edukacyjnych, także wśród całego społeczeństwa. Kopalnią wiedzy jest strona internetowa www.phapolska.org, na której osoby zainteresowane znajdą wszystkie najważniejsze i najbardziej aktualne informacje o chorobie i działalności naszego Stowarzyszenia. Dużym wsparciem dla chorych jest także Telefon Pomocy Pacjenckiej (535 680 390), który osobiście obsługuję. Działa on całą dobę (jeśli od razu nie mogę odebrać połączenia, to zawsze oddzwaniam). Dzięki TPP udało się pomóc wielu osobom i rozwikłać bardzo poważne, wręcz dramatyczne problemy.